Hakkımızda

Biz Kimiz?

Biz Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri alanında lisans eğitiminin son senesinde olan ve YBS’nin ülkemize çok büyük katma değer sağlayacağını düşünen 2 sınıf arkadaşıyız.

  • Uğur Altuntaş
  • Semih Döner

Eğitimimiz boyunca öğrendiklerimizi ve deneyimlerimizi aktarmak ve bu alandaki arkadaşlarımıza eğitimleri boyunca kaynak olması amacı ile informITus platformunu kurduk.

Ybs’nin Türkiye’de yeni bir bölüm olması sebebi ile ve bu alanda üniversitelerimizde devşirme bir eğitim verilmesi sebebi ile eğitim sürecinde ybs öğrencileri olarak bazı sıkıntılar çektik ve çekilmeye devam ediyor. Bu sıkıntılara örnek olarak, Türkçe kaynak olmaması veya olsa bile literatürdeki bazı terimlerin Türkçe’de olmamasının çeviri yaparken anlamayı zorlaştırması, bilgiye olan ulaşımı zorlaştırıyor. Biz bu siteyi kurma aşamasında bir nebzede olsa bu sıkıntılara yine öğrencilerin kendilerine çare olacakları bir platform hedefledik.

informITus nedir?

informITus ybs alanındaki öğrencilere eğitimlerinin her anında kaynak ve kariyerlerini belirleme ve geliştirme konusunda oluşturduğu içerikler ile yardımcı olma misyonunu üstlenmiş bir içerik platformudur.

Bu platformda resimdede gösterildiği gibi ybs başlığı altında;

  • teknoloji ve bilgi sistemleri hakkındaki gelişmeleri takip edebileceğiniz haberleri
  • vizyonunuzu ve bakış açınızı değiştirecek Türkiye çapındaki etkinlikleri
  • diğer ybs öğrencilerinin deneyimlerinden yararlanabileceğiniz blog yazılarını
  • derslerinizde ve yeni bir şeyler öğrenmek istediğinizde türkçe olarak yararlanabileceğiniz eğitim içeriklerini

kolayca bulabilirsiniz.

Misyonumuz

Ybs alanındaki öğrencilere eğitimleri boyunca faydalanabildiği bir kaynak olmak ve bu alandaki mezunların kalitesine katkıda bulunmak.

Vizyonumuz

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ybs platformu olmak

informITus Yapısı

informITus öğrenci odaklı bir bakış açısı temel alınarak kurulmuştur. Dolayısıyla yazarlarımız sadece öğrencilerden oluşacaktır.

Böylece içerikler, tecrübesiz bir kalem ile ele alınmasına rağmen, meraklı beyinlerle ve temiz bir bakış açısı ile üretilmiş olacak. Bu yöntemle içerikte oluşabilecek hata/yanlışlıklar öğrenci tarafından içerik altında tartışılabilecek. Böylece interaktif bir içerik sisteminin önü açılmış olacak ve öğrenme daha kaliteli ve kalıcı olacak.

Ayrıca yazarlarımız, yazar sayfalarının linklerini linkedin.com vb platformlarda paylaşarak ürettikleri içerikler ile kendilerine referans olabilecekler.

Kullanıcı tarafından informITus platformunun yapısına bakacak olursak, informITus’ın yapısı sitenin başlığında da yazdığı gibi ” information is not knowledge ” felsefesi üzerine şekillenmiştir.

Türkçe’de information ve knowledge aynı anlama gelmektedir ama bu iki kelimeye farklı bir bakış açısı ile bakacak olursak aradaki farkı informITus örneği ile anlayabiliriz.

Bilgi kullanılmadığı zaman knowledge değildir, information olarak kalır. Önemli olan bilgiyi işleyip kullanılabilir hale getirmektir. Ybs alanında bir bireyin en temel misyonu bu olmalıdır. Bu bakış açısı altında informITus information ve kullanıcılar da process(işlem,işlemek) olarak ve her kullanıcının ilgi alanına göre anlamlandırdıkları knowledge olarak görülebilir.